Також переказує колоритні подробиці, маловідомі наступним поколінням.
Як-от Східні торги — міжнародний ярмарок на верхній терасі Стрийського парку, «Гран-прі де Леополь» — автомобільні перегони, траса яких проходила навколо сучасного Парку культури, чи Рацлавицьку панораму — велетенське панно, що відтворювало момент битви польських повстанців під проводом Тадеуша Костюшка з росіянами 1794 року.
Одним із найцитованіших фрагментів роману є опис вітрини цукерні Людвіґа Залевського, що містилася на вулиці Академічній (теперішній проспект Тараса Шевченка, де нині «Пузата хата»). Дослідники часто подають цей абзац як еталонний зразок романтичної ностальгії за «тамтим», утраченим, Львовом:
«Це була, по суті, велика сцена, оправлена в металеву раму, на якій кілька разів на рік змінювалися декорації, що були тлом для вражаючих скульптур і алегоричних фігур із марципану. Цукрові Миколаї мчали на санях, із їхніх лантухів ринули лавини смаколиків. На глазурованих полумисках спочивали шинки й риби в галяреті, теж марципанові і з кремовою начинкою. Навіть скибки цитрини, що просвічувалися крізь галяретку, були витвором цукерничого різьбярства. Пам'ятаю стада рожевих свинок із чоколядовими оченятами, найрізноманітніші фрукти, гриби, вудженину, рослини, якісь печери й скелі. Складалося враження, що Залевський подужає відтворити в цукрі та чоколяді цілий Космос, оздобивши сонце лущеним мигдалем, а зірки — лискучою глазур'ю».
Інший яскравий спогад — візит до міста «людини-мухи». Акробат Стефан Полінський планує влаштувати знаменитий номер — видряпатись по стіні будинку на дах без страхівки. Біля кінцевої точки втрачає рівновагу й падає на хідник. Підсумок — фатальний. Газети публікують фото бідолахи — його череп тріснув так, що видається, ніби на обличчі сидить велетенський павук.
Станіслав навчається у 2-ій гімназії ім. Кароля Шайнохи (тепер це школа № 8 на вулиці Підвальній). Більшість його однокласників — поляки. Українці не виділяються серед загалу, вони також спілкуються польською мовою. Єдина різниця — не відвідують занять із греко-католицької релігії. Поміж гімназистами ходить жарт про чотирьох пророків української літератури:
— Перший був — та й згинув, другого не було, третій — то Тарас Шевченко та Іван Франко, а четвертий ще буде.
Якось їх везуть на відпочинок у Карпати. Там юнак уперше бачить гуцулів. Найбільше його вражає не колорит українських горян, їхній одяг чи оздоби. У пам'яті лишаються страшні злидні, в яких ті існують.